Tüp Bebek

Home / Tüp Bebek / Tüp Bebek

Tüp Bebek

Bugün Türkiye’de önemli bir kısmı özel olmak üzere yüzün üzerinde Tüp Bebek ve İnfertilite Merkezi bulunmaktadır. Ancak bunların küçük bir kısmı sizlere uluslararası kalitede tıbbi hizmet verebilecek yapıdadır. Tüp bebek ve infertilite tedavisi yakın takip gerektiren ve stresli bir tedavidir. Sizlere tıbbın tüm olanakları ile birlikte yakın takip ve sıcak bir atmosfer sunan bir kliniğe ihtiyacınız olacaktır.

Kendinize Tüp Bebek kliniği seçerken lütfen şunlara dikkat ediniz:

 • Pek çok internet sitesinde bu konu için ayrıntılı bir liste sunulmaktadır. Kliniğin gebelik oranı, kullanılan yöntemler vs vs. Sıklıkla bu tür bir siteden kopyala-yapıştır yöntemi ile hazırlanmış bir liste bize de elektronik posta ile gönderilmekte ve cevap istenmektedir. En sık sorulan soru kliniğin gebelik oranıdır. Bir kliniğe gebelik oranının sorulmasının anlamsızdır. Kimse size kendi oranının düşük olduğunu, başka kliniklerin oranının daha iyi olduğunu söyleyecek değildir. Bu kriterin tek anlamlı olduğu durum cevabın %90-95 diye olduğu klinikleri elemekdir. Bu tür bir gebelik oranı şu andaki teknolojilerle gerçek olamaz. İmkanınınz varsa gidip bizzat hekiminizle konuşmanız en ideal olanıdır. Lütfen kendinize aşağıdaki soruları sorunuz:
 • Kliniğinizde sizlerle yakından ilgileniliyor mu? Her türlü sorunuza cevap alabiliyor musunuz?
 • Klinik personelinin ve hekimlerinin ilgisi sizi tatmin ediyor mu? Randevu zamanında hekiminizi görebiliyor musunuz? Hekiminiz sizinle gerektiği şekilde ilgilenebilecek zamana sahip mi, yoksa zamanı çok sınırlı ve aşırı meşgul mü?
 • Yardımcı Üreme Tekniklerinin tümü uygulanabiliyor mu?
 • Klinik hekimlerinin Tüp bebek alanındaki yeni gelişmeleri takip ettiğine inanıyor musunuz?
 • Başarı oranı nedir ve sizin özel durumunuz için bu oran nasıldır? Kliniğin rapor ettiği başarı oranı ne anlama geliyor? Bu size izah edildi mi?

Kliniğimizde yardımcı üreme tekniklerinin tümü başarı ile uygulanmaktadır. Bunlar:

 • Yumurtlamanın uyarılması
 • Klasik Tüp Bebek
 • Rahim içine sperm enjeksiyonu (inseminasyon)
 • Mikroenjeksiyon
 • Testis (erkek yumurtalığı) dokusundan sperm bulunarak yapılan mikroenjeksiyon
 • Spermatid (Testis dokusunda sperm çıkmayan hastalara spermin erken halinin) enjeksiyonu
 • Embriyo ve yumurta dondurulması
 • Embriyodan biyopsi alınıp genetik analiz yapılması
 • Uzun süreli embrio kültürü ve blastokist transferi
 • Embriyo çevresindeki zarın (Zona) yırtılmasına yardımcı teknikler
 • Çoğul gebelik (üçüz-dördüz ve daha fazla) halinde bebek sayısının azaltılması (embriyo azaltılması)

Yardımcı üreme teknikleri yanısıra kliniğimizde kısırlık nedenini tespit edebilmek için ve olanaklı ise tedavi amaçlı her türlü cerrahi tedavi (Laser veya elektrokoter yardımı ile tıkalı tüplerin açılması ve endometriosis tedavisi gibi) laparoskopik olarak yapılabilmektedir. Bu yazı sizlere tüp bebek hakkında kısa bilgi vermek ve yapılacak işleri özetlemek için hazırlandı. Lütfen bu yazıyı dikkatle okuyunuz ve anlamadığınız konuları sormaktan çekinmeyiniz.

Tüp Bebeğin Aşamaları Nelerdir ?

 • Hormonların baskılanması
 • Ovulasyon induksiyonu (Yumurtlamanın sağlanması-uyarılması)
 • Yumurtaların toplanması
 • Yumurtaların döllenmesi
 • Embriyoların hastaya verilmesi•Gebelik testi yapılması

Hormonların baskılanması :
Bu iş için Suprefact flakon ve/veya doğum kontrol hapı kullanmaktayız. Size gerekli program verilecektir. İlaçların kullanılma yolları ve yan etkileri aşağıda anlatılmıştr.

Yumurtlamanın uyarılması :
Bu iş için hastanın durumuna göre Gonal-f, Pergonal, Metrodin, Puregon, Menogon adındaki ilaçların birini, bazen birkaçını birlikte kullanmaktayız. Genellikle bu 8-15 gün süren bir işlem olup, follikül (içinde yumurtanın bulunduğu yumurtalıkta gelişen kese) büyüklüğü 15 mm yi geçince çok sık takip gerektirir. Bu konu ile ilgili program tedaviye alındığınızda size verilecektir.

Tedavi esnasında kullanılan ilaçlar:

1. Suprefact flakon : Bu ilaç cilt altına uygulanır. Aksi söylenmediği takdirde bizim kullandığımız doz günde 0.5 cc dir. Tercihan bütün ilaçlarınızı akşam 6-7 cıvarında ve hep aynı zamanda (±1 saat) yaptırınız.

 • Başlama zamanı açısından iki türlü kullanımı vardır.
 • Uzun süreli: Adetinizin 20. günü başlanır. Pregnyl veya Profasi denen ilacınızı yaptırdığınız gün son dozu yapılır ve ilaç kesilir.
 • Kısa süreli: Adetin 1. günü başlanır. 2-3 gün sonra yumurtlamayı sağlayan ilaç (Pergonal, Humegon vb.) başlanacaktır. Suprefact aynı dozda ve Pregnyl-Profasi yapıldığı güne kadar cild altına yapılır.
 • Bu iş için tuberkülin veya insülin iğneleri denilen iğneler kullanılmalıdır. Hem iğnesi incedir, hem de 0.5 cc ölçülmesi kolay olur.

2. Lucrin daily flakon : Bu ilaç cilt altına uygulanır. Günlük doz 0.1 cc dir. Aynı Suprefact gibi kullanılır. Bu ilaç ve Suprefact GnRH analogları grubundadırlar.
3. Cetrotide flakon : Bu ilaç cilt altına uygulanır. Etki mekanizması yukardakilerden farklıdır. GnRH antagonistidir.
4. Orgalutron enjektör: Bu ilaç cilt altına uygulanır. Etki mekanizması Cetrotide gibidir.
5. Pergonal, Menogon amp.(hMG): Hastanın yaşına, daha evvelki tedavi sonuçlarına ve yapılacak işleme göre her hasta için ayrı ayrı doz tayini yapılır. İlaçların akşamları saat 6 cıvarında yapılması tavsiye olunur. Esas ilaç kısmı toz halindedir. Su içeren ampuller ile sulandırılır ve kalça veya uyluktan adele içerisine enjekte edilir. 6 ampul tozu sulandırmak için 1-2 ampul su yeterlidir.
6. Puregon ve Gonal-f (rec FSH): Bu ilaç cilt altına uygulanır. Yumurtlamanın uyarılması amaçlı kullanılır. Genetik mühendislikle elde edilen bu ilaçlar saf FSH ihtiva ederler.

 • Bütün enjeksiyonlar bir defa kullanılıp atılan enjektörlerle yapılmalıdır.

7. Pregnyl, Ovitrelle (hCG) amp: Bu ilaç ovulasyon induksiyonun son ilacıdır. Follikül dediğimiz yumurtanın içinde olduğu keseciklerin boyutları uygun olduğu zaman yapılır. Bu ilacın yapılmasından 34-40 saat sonra yumurtanın ultrasound ile toplanması (oocyte pickup) işlemi yapılır.

Yumurta toplanması :
Bu işlem hCG yapılmasından 34-40 saat sonra yapılır. Örneğin Pazartesi gece saat 24.00 de hCG yaptırılmış ise yumurta toplanması işlemine Çarşamba günü sabah 10.00 da başlanır. Yumurta toplanması işlemi sırasında genel anestezi verilmesi gerekebileceğinden hasta işlem saatinde en az 6 saat süresince birşey yememiş ve içmemiş olmalıdır. Operasyon yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir. Genel anestezi (tam bayılma) veya lokal anestezi ve sedasyon (uyku hali) ile işlem tamamen ağrısız olarak yapılmaktadır. Bu işlem ultrasound eşliğinde vagina içinden iğne ile yumurtalıklara ulaşıp yumurtaları içinde bulundukları sıvı ile birlikte alma esasına dayanmaktadır. Hastanın eşinden bu arada sperm vermesi istenmektedir. İşlem oldukça tehlikesiz olmakla birlikte çok kanama olduğu takdirde daha büyük bir ameliyata ihtiyaç olabilir. Hasta genellikle aynı gün işlemden birkaç saat sonra evine dönebilir.

Yumurta toplanması için planlanan saatten en az 1 saat önce kliniğe gitmeye gayret ediniz.

 • Genel anestezi alma ihtimalini düşünerek, işlemin yapılacağı saatte en az 4 saattir bir şey yememiş ve içmemiş olmalısınız.
 • Eşinizle birlikte gelmelisiniz.
 • Eşinizin 2 gün cinsel perhizde olması uygun olur.
 • İşlemden sonra ağrınız olursa Parol tb (paracetamol) günde 4-6 tablete kadar kullanılabilirsiniz.
 • Eşiniz hastane koşullarında sperm vermede zorluk çekiyorsa lütfen önceden klinik çalışanlarını uyarınız.

Embriyo verilmesi
Yumurtalar vucud dışında eşin spermi ile döllenir. Döllenmenin olup olmadığı 2 gün sonra sabah belli olmaktadır. Lütfen daha evvelden bilgi almaya çalışmayınız. Örneğin: Çarşamba günü saat 10.00 da yumurta alınmış ise Cuma günü sabah yumurtalar incelenir ve döllenme varsa hangi gün hastaya verileceği (embriyo transferi) belirtilir. Bu işlem anestezi (uyuşturma) gerektirmez ve tamamen ağrısızdır. Tüm işlem 10 dak. kadar zaman alır. Embriyo sayısı ve kalitesine göre embriyo transferi yumurtaların toplanmasından sonraki 2.-5. günlerde yapılır. Transferden sonra hastanın 0.5-1 saat kadar yatması istenir ve takip eden 2 gün cinsel ilişki yasaklanır. Hasta transferden sonraki gün normal aktivitesine dönebilir.

Aynı gün başlayarak hastanın bazı ilaçlar alması gerekmektedir. Hastanın özelliğine göre değişik ilaçlar kullanılabilinir (Progesterone in oil ampul, Pregnyl, Profasi ampul veya Progestan tablet, Duphaston tablet, Proluton-depot ampul). Buna gebelik testi yapılana kadar devam edilir. Gebelik testi negatif ise kesilir. Pozitif ise bebek 8-10 haftalık olana kadar devam edilir.

Gebelik testi yumurtaların toplanma gününden 12-14 gün sonra yapılır. Pozitif ise 10-15 gün içerisinde gebeliğin rahim içinde olduğu ultrasound ile teyid edilmelidir.

Gebelik testi ve ultrasonografi
Gebelik testi genellikle yumurta toplandıktan sonraki 12-14.gün yapılır (Kandaki b-hCG tayini ile). Gebelik testi pozitif olan hastaların gebelikleri vaginal yoldan yapılan ultrasonografide fetusun kalp atımları görülerek teyid edilir. Yumurta toplanan gün referans olarak alındığı takdirde 28-30 gün sonra bebeğin kalp atımlarını ultrasonografide görmek mümkündür.

Çoğul Gebelik Oluşursa ?
Tüm yardımcı üreme metodlarında çoğul gebelikler fazla oranda görülmektedir. Son çalışmalar genellikle gebelik oranını düşürmeden çoğul gebeliği (ikiz-üçüz ve daha fazla) engellemeye yöneliktir. Biz kliniğimizde hastaya transfer edilen embriyo sayısını sınırlı tutarak yüksek gebelik oranları elde edebildik. Ancak genede üçüz ve daha fazla gebelik durumunda fetus sayısı ikiye indirilebilmektedir. Bu işlem ultrasonografi altında yapılmaktadır. Bu işleme fetosit denilir. Kliniğimiz üçüz ve daha yüksek sayıda gebelik durumlarında bu yöntemi gebelik 10-12 haftalık olduğunda uygulamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

 • Normal çiftlerde her ay için gebe kalma şansı %20-25’dir.
 • Yetişkin erkekte sperm yapımı devamlıdır. Sperm yapıldıktan 70-80 gün sonra atılmaya hazır hale gelir.
 • Kadınlar doğduklarında yaklaşık 400 bin yumurta ile doğarlar. Ayda yaklaşık 1000 tanesi harcanır.
 • Kadının yumurtaları tükenince MENOPOZ olur. Adet görme biter.
 • İnfertilite ilaçları menopoz süresini etkilemez
 • İlişki sonunda erkek kadın vaginasına 100 milyon sperm bırakır. Bunların yalnızca 15-100 kadarı yumurtaya ulaşabilir.

Çocuksuz ailelerde:

 • %30 Sorun Erkekte
 • %30 Sorun Kadında
 • %40 Sorun Ortak
 • Uygun tedavi seçildiği takdirde çiftlerin en az %60’ı gebe kalır.
 • Her 10 çiftten biri kısır. Bunların %15-20’inde neden belli değildir.
 • Bu grup hastaların yaklaşık %25 kadarı tedavi sırası beklerken 1-2 yıl içinde gebe kalmaktadır.
 • Gebe kalan kadının gebeliğinin düşük ile sonlanma ihtimali yaklaşık %10-30
 •  Tek bir spermin mikroskop altında özel bir mekanizma ile tek bir yumurta içerisine enjekte edilmesi işlemine mikroenjeksiyon denir. Bunun tıp literatüründe geçen ismi ICSI (iksi okunur) dir.
 • Bu işlemde anne adayının yumurtası ve baba adayının spermi kullanılır. Başka kişilerin yumurta veya spermini kullanmak Türkiye’de yasal değildir.
 • Klasik tüp bebek ile döllenmesi olan çiftlere mikroenjeksiyon yapmak başarı oranını arttırmaz.
Recent Posts
Doktora Sor

Sorunuzu yazın doktorunuz cevaplasın.

Not readable? Change text. captcha txt

Aramak istediğiniz kelimeyi yazınız